Ny överklass av supernovor
Apropå Carl von Linnés klassificeringsraseri (se ett antal tidigare W-bloggar) och hans astronomiska betydelse … en ny och häftigare klass av supernovor, supersupernovor, på engelska “ultraluminous supernovae”, finns. De dök upp i nätbruset – tack till Robert Cumming för ett gammalt tips – för nån månad sedan men har varit kända sen 2005, minst, och nu berättas att tack vare projektet Pan-STARR som i Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System har liksom vid sidan av teleskopets huvuduppgift att bevaka jordnära bumlingar även fångats in två SN-GIGANTER, klassificerade så här:
PS1-10awh och PS1-10ky.
Supernovornas absoluta magnituder ligger runt -22,5 – kolla ljuskurvorna nedan – och där har vi aldrig varit förr. Tidigare maxstyrkor har landat runt -19.
De nu observerade stjärnsmällarna ligger bara en 7 miljarder ljusår bort, och den joniserade gas de strömmar ut rör sig i så blygsamma hastigheter som runt 40 000 km/sek.
Kraftförsörjningen bakom smällarna? El från E,On handlar det i varje fall inte om. Tre modeller gäller:
* Radioaktivt sönderfall.
* Snabbroterande magnetarer, som förändrar sina rotationer.
* Chockvågor i mötet supernova/tättpackat interstellärt medium.
Om jag förstår pressreleaserna rätt så väger den första teorin lättast, den räcker inte till för att balansräkningen ska gå ihop i slutändan.
Den andra är väl ok, men den tredje teorins ekvation med kinetiska energi som viktigast bidragsgivare kan förklara fenomenen, men här gäller som när den illmarige tjuven uppmanades intyga sin oskuld genom handpåläggning på Bibeln:
Osvuret är ändå bäst.
Astronomerna hoppas att radioobservationer ska avgör vad som ligger bakom.
En ny och häftigare SN-klass handlar det definitivt om!
Tea Party tar över NASA?
Vad händer med NASA om Barack Obama förlorar presidentvalet i USA vid nästa års val? Ett alternativ finns utvecklat i högerrepublikanernas alternativa rymdforskningsplattform Tea Party in Space.
Ju mer jag läser på programmet, lika bra är det väl också om talibanerna i Afghanistan tar hand om jämställdhetspolitiken i världen och Clever Design-folket får skriva den definitiva läroboken om Charles Darwins utvecklingslära.
JWST – läget?
Jag försökte ge mig in i James Webb Space Telescope-räddaraktionen på Facebook och fick på mitt förslag om att Europa och Kina borde ställa upp som bidragsgivare svaret att ESA redan är med på sitt hörn genom diverse instrument. Dessutom var det/är det tänkt att en Ariadne-raket ska/skulle skicka upp teleskopet i rymden.
Är sista ordet verkligen sagt?
SKA, ska inte, ska….
Sydafrika är en enormt viktig nation för vad som händer på den afrikanska kontinenten, även inom naturvetenskapen. I fjor skakades ju astronomin där nere av skitsnacket om huvudobservatoriet SAAO:s chef, prof Phil Charles, och han blev så småningom – förväntat! – helt äreräddad (se ett antal W-bloggar 2010).
Nu kommer ytterligare besked om att det krattats i rabatten:
En maktfullkomlig pamp inom Sydafrikas vetenskapsråd, Gatsha Mazithulela. har tvingats på reträtt och avgår för att “ägna mer tid åt familjen”, och samtidigt har Sydafrikas chanser ökat för att utgöra en av huvudstationerna för det gigantiska radioastronomiska projektet Square Kilometre Array (SKA). LOFAR:s motsvarighet på sydhalvklotet.
För några veckor sedan träffades ansvariga i Banff, Canada, och 2012 förväntas de besluta om var huvudstationen ska förläggas. Sydafrika och Australien konkurrerar om uppdraget. Ursäkta, men jag tror – utan att veta nånting – på ett X, en kompromissgardering. Någon emot? Någon som vill spela tärning om saken?
Silly season?
Det finns groggvirke, vatten, i svarta hål!. Säger en rapport. Ha! Löjligt.
Jag säger som John Wayne i en av hans wild west-movies:
– That´ll be the day!
Och så glöm inte att Kal och Ada…
.. vill träffa oss under Astronomdagarna 2011. All info här!
Bonus i form av en äkta Kal å Ada-historia::
– Jag mötte Ada på Slottsskogsobservatoriet under stjärnorna härom natten.
– Så romantiskt.
– Inte alls. Jag trodde hon var hemma och passade ungarna.


