Hoppa till innehåll

Nr 17 2022

  • av

Stilstudie av Patrick Moore

Nu är nya Cassiopeiabloggen igång och vi hoppas att den ska vara till belåtenhet. Jo, jag ser lite äldre – och visare? – ut på bilden t h, den tidigare var närmast ett ungdomsporträtt. Fler förändringar till det bättre väntar i W-bloggen.

Dagens glada nyhet är att i engelska Brighton, där vi har ASTB:s utsände Anders Larsson på plats just nu, firas fotografen Marilyn Stafford med en stor utställning på Brightons museum. Patrick Moore dokumenterade hon i slutet av 1950-talet. Långköraren The Sky at Night drog igång under spartanska former på BBC, och den snurrande stjärnkartan i bakgrunden utgjorde länge den fasta kulissen. Och Patrick själv var som tv-personlighet, som framgår, verkligen inte – slätkammad! Observera RAF-slipsen.

Tack till Anders för fotot på fotot.

Till Staffords många celebriteter som fotoobjekt hörde även Albert Einstein.

Om utställningen i Brighton kan läsas här.

Sophie Brahe värd vara med på Landskronas Walk of Fame

I dag (= 26.3) skriver Skånska Dagbladet om nya bidrag till Landskronas Walk of Fame, där storheter som Tycho Brahe och Enoch Thulin redan är med.

Borde inte Sophie Brahe också ägnas denna hyllning? Hon var på Ven som Tychos lillasyster och hjälpreda – både vid de astronomiska instrumenten och som värdinna när fint folk som kungar, drottningar, prinsar och prinsessor besökte ön.

Sophie Brahe får betraktas som en av renässansens intressantaste kvinnor, bl a för sina astronomiska insikter, sitt botaniska och medicinska intresse och mycket annat. Dessutom ligger hennes benknotor i marken under det gamla rivna kapellet i Torrlösa, Svalöv. Vi “besökte” henne inom ASTB:s historiska gruppering härom året.

Rebecca Forsberg skriver i Lundagård

Vår kommande föreläsare 31 mars inom ASTB, lundaastronomen Rebecca Forsberg förekommer även i studenttidningen Lundagård med diverse klokheter. Om yngre kvinnliga naturvetare i Lund t ex här.

James Webb-teleskopet riktar in sig

James Webb-teleskopet håller på att koordinera in sig på stjärnorna, som ska utgöra sondens koordinatsystems fasta punkt. Då ser det ut så här enligt James Webb-sajten (mängder av galaxer i bakgrunden):

Och detta från Youtube:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.