En hälsning från Tycho
ASTB-ordförande Peter Linde låter Tycho Brahe hälsa från Skissernas museum i Lund via en miniatyr av Ven-skulpturen signerad Ivar Johnsson. Står numera i huvudhallen, kul nog. Tillsammans med utkasten till Zlatan-statyn.

Mer Tycho: Den motvillige fyrvaktaren på Kullen
Den som vill läsa om Tycho Brahes tid som motsträvig för att inte säga ointresserad fyrvaktare på Kullen rekommenderas – varmt – nedanstående bok av journalistkollegan Erik Magnusson och Frederic Täckström.
Lästipset kommer från Pettzy Ahlström.
Ingressidorna följer här:



Boken kom ut 2016. Rekommenderas!
Historiska klubben ses i höst
Historiska klubben inom ASTB har inte setts sen senast… dvs på vår berömda Helsingborgsutflykt i fjor. Nu närmar sig en kallelse till en träff, blir den av blir det ute på TBO i Oxie i samband med vårt bibliotek, sannolikt en lördag. Vi har en del att prata om!
På senaste ASTB-mötet pratade Klas Hyltén-Cavallius ju om arkitekten Klas Anshelms matematiska skulptur Trådmodell av transcendent regelyta som står på LTH. Kolla Youtube-filmen från kvällen!
En liten kort beskrivning, baserad på Klas material, finns på Matematiska Museets sida på denna länk:
https://www1.maths.lth.se/matematiklth/personal/tomasp/museum/transc.html
Matematiska Museet är en internetskapelse av Matematiska Institutionen i Lund.
Den transcendenta regelytan på 60-talet, fotograferad av Klas Hyltén-Cavallius. Lars Gårding till vänster, och Carl Hyltén-Cavallius i mitten. Vem är mannen till höger?

