20 barn fick åka upp till ISS från raketbas i Trollbäcken
Raketen skakar. Startmotorerna vrålar. Markkontrollen har börjat nedräkningen. Fyra barn inne i rymdkapseln skriker av upphetsning. Dags för avfärd mot ISS från den mindre kända raketbasen i Trollbäcken sydost om Stockholm.
Innan dagen är slut har 20 barn på avdelningen Planeten, förskolan Stenkulan, hunnit besöka ISS, utforska rymden därifrån och återvända till Jorden där kamraterna välkomnat med hyllningar och grattis.
Det är förstås eldsjälen och förskolepedagogen Pernilla Ragnar Vamvatsicos som ligger bakom rymdfärderna (se bloggen december 2024). Tvärtemot planerna på senhösten fortsatte arbetet hela våren med att utnyttja barnens stora rymdintresse för att uppfylla läroplanens krav på att förskolan ska ge grundläggande kunskaper om teknik och naturvetenskap.
Barnen byggde under våren en rymdraket med kontrollpanel, ISS-stationen med sex datorer och en mängd annan utrustning inklusive fönster med utsikt mot Jorden, stjärnor och galaxer.
I augusti lämnar de 20 barnen förskolan och börjar i förskoleklass. Med sig har de ett gediget rymdintresse och massor av kunskaper om astronomi och rymdfart. Om rymdprojektet på förskolan Stenkulan fortsätter i höst är i skrivande stund oklart..
(Allt inrapporterat av W-bloggens utsände Carsten Nilsson.)
Klart för Take off vid rymdbasen i Trollbäcken.

Förskolepedagogen och eldsjälen Pernilla Ragnar Vamvatsicos med kikare för solstudier.
En liten astronaut poserar efter återkomst till Jorden.
Anders Nyholm snedtänker
Vår tidigare ASTB-aktivist, vår vice ordförande, Anders Nyholm, förnekar sig inte: Nyss hördes han i Kalle Linds podd Snedtänkt och intervjuades om sitt intresse för marscher. Ett både belärande och underhållande poddsnack!
Särskilt fint att mina vänner på Jernbanecaféen i Köpenhamn, i samband med H C Lumbye-pratet, lyftes fram.
Noteras bör att under sina studentikosa lundaår förekom Anders som tamburmajor för studentorkestern under lundakarnevalen, den karneval som nästa gång (2026) fått temat Celestialkarnevalen. Vi lovar hålla ögat på den.
Tychos död
Tycho Brahes frånfälle 1601 släpper aldrig greppet. Så tack till Carl-Olof Börjeson för hans bidrag i Prostatanytt nr 4 2024, som väl sammanfattar vad vi vet. Tack även till Calle Erlandsson i Lund som skickat över ett ex med Jens Vellevs genomgång i Ale 2016. Märkligt att jag missat den genomgången, Jens är en gammal vän och han ledde ju öppningen av Tychos grav i Prag 2010.
Jens har inte släppt Tycho men har mycket annat på gång, förlagsverksamhet, egen medeltidsarkeologisk forskning m m. Jens är i dag en glad pensionär i Århus och fortfarande stolt över sitt hedersdoktorat vid Lunds universitet. Hans unika pappersgåva till oss – gjord på “Tychos vis” , Tycho hade eget pappersbruk på Ven – finns fortfarande att beskåda i biblioteket på Tycho Brahe-observatoriet. En raritet. Samma sorts nygammalt papper lades i Tychos grav när denna lades igen i Prag 2010.

