Hoppa till innehåll

Nr 150 2011

  • av

W-bloggens spanare (2)

Christians astronomi-intresse väcktes i Skåne!

Utan sina spanare, utan sina biträden, sina lokalombud och sina flitiga vicebloggare skulle W-bloggen stå sig slätt. Den flitigast av mina löshästar är Christian Vestergaard, välkänd amatörastronom inom den svenska astrogemenskapen. Men vem är han denne W-bloggens flitmyra – egentligen?
Ordet till Christian V:

Jag är en snart femtio år gammal “upplänning” från bohuslänska Uddevalla med danskt påbrå. Jag har faktiskt bott i Skåne två gånger i mitt liv. Först i Asmundtorp 1967 till 1972 och därpå Svalöv/Landskrona 1983 till 1986.

– Mitt astronomiintresse väcktes när jag som ung medlem i Asmundtorps scoutförbund blev förevisad stjärnhimlen av en “stjärnkunnig” scoutledare. Detta på ett scoutläger någonstans vid Ringsjön vad jag kommer i håg.

Andra gången jag bodde i Skåne gick jag med i Svalövs Astronomiklubb. Mötena hölls i ett klassrum på Linåkerskolan och avslutades alltid med läskedryck med hembakade bullar!
– Jag minns också att jag vid den här tiden hade en billigare hobbex-refraktor i min ägo. Med den lyckades jag sikta kometen Iras-Araki-Alcock. Innan jag flyttade tillbaka till västkusten passade jag på att med fältkikare grundligt studera “den Halleyska” kometen från Rönneberga strax utanför Landskrona.
* Intressanta relationer?
– Jag råkar vara kusin med den danske astronomen Uffe Graae Jørgensen och minns att jag som barn besökte min fasters familj på Fortunavej i Kongens Lyngby. Kommer då i håg att kusinen Uffe i sitt rum hade en refraktor (Unitron/Polarex) som intresserade mig.
– Uffe innehar i dag en professur Niels Bohr Institutet i Köpenhamn där han bl a sysslar med studier av exoplaneterna.
– Runt 1984 gick jag med i Göteborgs Astronomiska Klubb och fick som medlem deras tidskrift Aurora. Tio år senare började jag besöka deras styrelsemöten på Slottsskogsobservatoriet. Där hjälpte jag till en början till med att skaffa fram föreläsare till mötena i hörsalen. Den uppgiften tog jag över helt runt millennieskiftet då veteranmedlemmen professor emeritus Anders Winnberg flyttade söderut.
– År 2004 blev jag tillfrågad att bli klubbens sekreterare.  vilket jag tackade ja till. Denna uppgift hade jag fram till 2009 då jag i stället blev klubbens ordförande. Den tionde sedan 1955! Men jag har fortfarande kvar uppgiften att kontakta föredragshållare, 7-8 st. per kalenderår.
– Jag är numera ordinarie ledamot i styrelsen för Svenska Astronomiska Sällskapet sedan några år tillbaka. Göteborgsastronomen Marie Rådbo ville avsäga sig uppgiften som ledamot och jag blev tillfrågad om att ersätta henne vilket jag tackade ja till. (Sällskapets styrelsemöten och årsmöten brukar vanligen avhållas på AlbaNova vid universitet i Stockholm.)
Christian gick med oss i ASTB  för elva år sedan.
– Jag var noga med att jag skulle betala min första medlemsavgift precis 400 år efter att Tycho Brahe gick ur tiden. Detta var således den 24 oktober 2001.
– En gång har jag deltagit på ett ASTB-möte. Sällskapet fyllde sjuttio år och hade ett heldagssymposium på Astronomihuset, Lund.
I sin ägo har Christian en kinesbyggd “rich field” refraktor med aperturen 150 mm (brännvidd 750 mm) uppmonterad på en HEC-5 samt ett stabilt trästativ från tyska TeleOptic.
– Tyvärr får jag allt för sällan “tjangsen” att använda det instrumentet då jag inte äger något fordon.
Ett astronomiskt “star party” som Christian så ofta som möjligt besöker är “Träff Under Stjärnorna” utanför Mariestad (alltid början på september månad). Där bjuds på trevlig samvaro med försäljning av astronomiska prylar inklusive en supé. Det brukar alltid vara någon “stjärnskådare” som brukar ha med sig egenhändigt byggda teleskop som skapar intressanta diskussioner på plats.
– Oftast brukar det klarna upp vid kvällningen och då blir det förstås långa pass med observationer av djuprymdsobjekt natten igenom. Arrangör till nämnda träff är Mariestads Astronomiska Klubb.
Christian har ett tips om vi vill veta ännu mer (och det vil vi): Besök hans hemsida där han har lagt ut länkar till åtskilliga europeiska amatörastronomers hemsidor. Klicka bara på länken http://www.continent-amastro.net .

Tjusig Hubble-video

Lars Olefeldt har spanat in denna fyra minuter långa videosnutt med bilder från Hubble Space Telescope:

http://www.dump.com/2011/06/18/why-we-love-hubble-video/

Vackert är inte ordet.

Fjärilsvingen, solfläckscykeln och Jupiter

Då och då dyker det upp rapporter som diskuterar tidvatteneffekter i solens fotosfär. För en fyrtio år sen trodde några forskare att det fanns en koppling mellan Venus, jordens och Jupiters gravitationspåverkan PÅ solen t ex när dessa ligger i samma linje och solfläckscykeln. Jupiters varv runt solen är dessutom  på drygt 11 år, ungefär samma som solfläckscykeln.

Effekten bör röra sig om en tidvattenvåg på kanske 1 millimeters höjd, vilket låter extremt lite men med diverse resonanser kan effekten kanske mångdubblas. Fjärilsvingens fladdrande och orkanen…

Finns det nån forskare som tror på detta i dag eller är det bara hugskott? Tjeckiska SOHO-forskare diskuterade så sent som 2008 fenomenet men fann, vad jag förstår, ingenting.

På sena 1800-talet påpekade gärna den tidens forskare att Venus och Jupiter var de planeter som utövade störst påverkan på solen, den ena genom sin närhet till solen, den andre genom sin stora massa.

Lundmark blev i alla fall paltmästare

Princeton-astronomen Jeremiah P. Ostriker får årets Catherine Wolfe Bruce Gold Medal, den unika “VM”-medaljen inom astronomin som delats ut i stort sett årligen sen 1898 av Astronomical Society of the Pacific.

Även skandinaver förekommer i prislistan: Johan Backlund, C V L Charlier, Ejnar Hertzsprung, Bertil Lindblad, Bengt Strömgren.

Galax- och supernovapionjären Knut Lundmark fick aldrig dessa fina priser, men i hävderna noteras att han tog emot The Rittenhouse Medal – en medalj om vilken jag vet absolut ingenting. Å andra sidan blev norrlänningen och gourmanden Lundmark paltmästare inom Paltgillet i Malmö/Lund.

Det är i Göteborg det händer!

Göteborg är en ovanligt trevligt stad, och jag jobbade mycket där på den tiden då Kvällsposten och GT slogs samman och bildade (den misslyckade) hybriden iDAG, Jag mer eller mindre bodde på Stora teatern för att sen, jämte hockeylegenden Ulf Jansson, bli sportkrönikör och jag kommer  ihåg när jag i pausen på en fotbollsmatch presenterades på Gamla Ullevi och blev – utbuad.

Jag kunde bara säga en sak:

– Vad kul att så många läser mig!

Då skrattade publiken i stället, så Johansson vann den fighten med övertygande 1-0.

Nyaste infot om Astronomdagarna publiceras här på nätet:

http://www.chalmers.se/rss/oso-sv/astronomdagarna-2011

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.