Tychos dödskalle hittad
Bilder från öppningen av Tycho Brahes kista börjar nu ramla in, och nedan ser vi vår ASTB-vän Jens Vellev hålla upp resterna av Tychos kranium. I kistan låg benknotorna lite hipp som happ men kraniedelen säkrades 1901 genom att läggas på bommul i en inre försluten burk. Framsyftande tänkt!
Projektet fortsätter nu precis som planerat.
Och vi kan ju bara vara glada över att detta ses som en VÄRLDSHÄNDELSE.
Frågor:
* Vad händer på Ven kommande sommar 2011?
* Hur rider vi nu på Tycho Brahe-vågen?
Det är nu vi, krasst talat, ska passa på.
1
Danmarks “Indiana Jones” Jens Vellev är en seriös forskare, men visst är det spännande det som kommit i dagen. Tychos näsa ser onekligen lite misshandlad ut – det gjorde den för 109 år sen också.
Och varför har högerhalvan av kraniet försvunnit? Sannolikt förstördes den när gravkammaren nån gång mellan 1601-1901 kollapsade.
2
Partiklar säkrade från Hayabusa
Från JAXA, japanernas rymdorganiusation, meddelas i dag att att man faktiskt dokumenterat ÄKTA partiklar i Hayabusa-sondens insamlare, den som återvämnde från en mjuklandningsträff med asteroiden Itokawa och som sen landade i somras i Australien (blogg nr 100 m fl!).
Apropå Tycho Brahe…
… så borde vi ju inom ASTB ha ett Tycho Brahe-pris, men vi har uppkallat vårt hederspris efter Knut Lundmark i stället. Helt i sin ordning. Nästa utdelning förväntas 2012 i samband med vårt 75-årsjubileum. Tipsa gärna om kandidater!
Det finns faktiskt ett internationellt Tycho Brahe-pris, som delas ut av European Astronomical Society. Kommande pris delas ut i samband med sällskapets möte i ryska St Petersburg sommaren 2011.