
Mikael Lerner, forskare verksam vid Chalmers i Göteborg, berättar om det gigantiska teleskopet konstruerat i en naturlig dalsänka i Puerto Rico. Teleskopet används både för traditionell radioastronomi, sökandet efter utomjordiska signaler (SETI) och som dramatisk miljö i spektakulära filmer, t ex James Bond i GoldenEye.
Pittoreskt beläget mitt ute i den puertoricanska djungeln, ligger en rund dal täckt med perforerade aluminiumpaneler och med en gigantisk fackverkskonstruktion svävande 135 meter ovanför. Detta är Areciboteleskopet, världens största radioteleskop, 305 m i diameter.Mikael Lerner, forskare verksam vid Chalmers i Göteborg, berättar om det gigantiska teleskopet konstruerat i en naturlig dalsänka i Puerto Rico. Teleskopet används både för traditionell radioastronomi, sökandet efter utomjordiska signaler (SETI) och som dramatisk miljö i spektakulära filmer, t ex James Bond i GoldenEye.
Astronomiska Sällskapet Tycho Brahe inbjuder, tillsammans med Skånska Ingenjörsklubben, medlemmar och alla andra intresserade till medlemsmöte nr 374. Fritt inträde.
Tid: Torsdagen den 2 december 2010 kl. 19:00
Plats: Hörsalen, Teknikens och Sjöfartens Hus, Malmöhusvägen, Malmö, ingång till hörsalen på husets västra kortsida.
PROGRAM
- 1. Föreningsnytt, bl a med fastställande av medlemsavgiften för 2011.
- 2. Rapport om barn- och ungdomsverksamheten vid Tycho Brahe-observatoriet. Peter Hemborg.
- 3. Vad har hänt i Prag? Klas Hyltén-Cavallius om en aktuell gravöppning.
- 4. Astronomiska nyheter med Bengt Rosengren.
- Paus med kaffe, läsk och te med hembakt tilltugg. Bokloppis!
-
5. ”Känt och okänt om radioteleskopet i Arecibo.” Kvällens huvudföredragshållare, Mikael Lerner från Chalmers, har arbetat där under fem års tid och kommer att berätta om observatoriet, dess historia och den forskning som bedrivs där.




