flammarion-1Dussinet ASTB-medlemmar har hittills anmält sig till "Historiska klubben" (ja, vad ska vi kalla oss?), en lös gruppering inom vår förening som fokuserar på astronomins historia. Visst fokus på Tycho Brahe och Knut Lundmark är ofrånkomligt, men medlemmarna bestämmer själva "klubbens" ambition och inriktning. Även här gäller principen "the sky is the limit"! Alla ASTB-medlemmar är naturligtvis välkomna att delta.

 

Första mötet sker söndagen 20 oktober. Vi möts på vårt observatorium i Oxie, startar kl 14 och håller på en och en halv timme.  Eftermiddagsfika och kaka utlovas. Förhoppningsvis kan Anders Nyholm möta upp och berätta om sommaren på Ven och med oss också diskutera Jakobsstavens teori och praktik. Dessa finns faktiskt numera att köpa på nätet.

 

Lite rariteter, manus, bilder, böcker, ur Knut Lundmark-materialet, som ingår i mitt arvegods, kommer även att visas. Lästips ur artiklar, tips nya böcker m m är välkommet. Edgar Allan Poes Eureka från 1848 finns numera på svenska med inledning av vår ASTB-medlem, idé- och vetenskapshistorikern Gustav Holmberg. Gustav vill kanske säga något? Likaså har Uppsalaastronomen Gunnar Welin nyligen kommit på svenska med Immanuel Kants Himmelsteori från 1755 - Gunnar tog 25 år på sig för att föra verket i hamn!

 

Intressant är också att Mikael Anderlund gett sig den på att med sina instrument jaga Caroline Herschels olika objekt och rita av dem, och det sätter ytterligare spets på vår astrohistoriska tillvaro.

 

Ett vårmöte kommer att förläggas till UB i Lund, där chefen för handskriftsavdelningen Birgitta Lindholm lovat visa Knut Lundmark-samlingen men också Elis Strömgrens kvarlåtenskap. Förhoppningsvis vill och kan Gustav Holmberg lotsa oss genom materialet.

 

Med vänlig hälsning

 

Ulf R