IMG 3040B

 

Ljus är universums sätt att kommunicera med oss. Ljuset vi ser i våra teleskop färdas ofantliga avstånd genom kosmos för att nå oss här på jorden. För att kunna utforska det allra största behöver vi förstå det allra minsta. Om detta berättade Madeleine Burheim, doktorand inom atomär astrofysik vid avd för astrofysik i Lund. Inspelningen från mötet finns här.

Många hade lockats av kvällens innehåll där ju bl a Madeleine Burheim skulle avlocka universums hemligheter med hjälp av avancerad spektroskopi. Men innan dess fanns som vanligt några kortare inslag. På föreningsnytt redovisades från våra sensommarsaktiviteter på Limhamns hamnfestival, Malmöfestivalen och den traditionella meteorvisningen på observatoriet. 

Bengt Rönde rapporterade från Sagittariusträffen på Öland varefter han och Max Ullberg visade upp några av sina som vanligt mycket vackra och avancerade astrofoton.  Peter Linde avslutade första delen av mötet med en uppdatering av statusen för de superteleskop som är på väg. 

 

 

Kvällens huvudföredrag hölls alltså av Madeleine Burheim, som på ett mycket pedagogiskt och medryckande sätt gav oss en lektion av hur spektra uppstår och hur man med avancerade spektrumobservationer kan få detaljerad information, inte bara om stjärnor utan även om hur man numera också kan påbörja analysen av exoplaneters atmosfärer.