
Vi befinner oss mitt i en mängd fysiska fenomen som inte lämnar några märkbara spår hos våra sinnen. Magnetfält är ett sådant fenomen. De genomströmmar inte bara jordens och solens atmosfärer, utan sträcker sig till alla delar av det observerbara universum – och har gjort så under hela dess mångmiljardåriga historia. Vi bjöd in astrofysikern Raghav Agora att berätta om sin spännande forskning runt detta. Dessutom lite om rymdnyheter och om teknosignaturer.
Den 8 oktober samlades vi åter i Lundmarksalen i Lund för höstens andra månadsmöte. Mötet i inspelad vesion finns som vanligt på vår youtubekanal. På programmet stod som vanligt föreningsnytt och dagens inledande kortpunkter handlade om rymdnytt (Mirja Markkula) och om teknosignaturer (Peter Linde). Dessutom fick vi de senaste astrobilderna, denna gång med flera observationer av den nya (fast 40 miljoner år gamla...) supernovan i galaxen NGC7337.
Kvällens inbjudna gäst var astrofysikern Raghav Agora som gav oss ett svindlande perspektiv på betydelsen av magnetiska fält både i liten och mycket stor skala. Han avslutade med exempel från sin egen forskning där avancerade simulationer genomförs för att studera magnetfältets betydelse på den interstellära gasen.
Raghav fick många frågor och avtackades som vanligt traditionellt med en liten present som överräcktes av ordföranden.




